30/06-01/07 2018
RTRA

ALTAI ULTRA-TRAIL®, 16.07.2016 OFFICIAL RESULTS

SFR event centre. Copyright (C) Sportservice Ltd. www.sportsystem.ru

100km 100km Zh 50km 50km Zh 30km 30km Zh

100km men

PlaceBib numberSurnameNameYearTeamTimePlace+
1 1023 KOZYR MIKhAIL 1982 Runners Novosibirsk 15:46:41 1  
2 1025 KRASNOUSOV VIKTOR 1986 Runners Novosibirsk 17:37:31 2 +110:50
3 1017 ZhARMUKhAMBETOV RENAT 1991 Skyrunning Team Tomsk 17:43:00 3 +116:19
4 1006 BAKhTINOV DENIS 1990 KLB "Vostok" Barnaul 17:55:08 4 +128:27
5 1009 BOLTOVSKII EDUARD 1969 KLB "Vostok" Barnaul 17:56:33 5 +129:52
6 1019 KALAShNIKOV ANTON 1990 KLB "Vostok" Barnaul 18:44:35 6 +177:54
7 1014 DOBRYGIN ANTON 1985 Skyrunning Team Tomsk 20:07:57 7 +261:16
8 1015 DUBROVIN ANDREI 1989 Skyrunning Team Tomsk 20:07:58 8 +261:17
9 1041 SITETc SERGEI 1985 NGU Novosibirsk 20:26:13 9 +279:32
10 1013 GRUDININ VIKTOR 1984 Skyrunning Team Tomsk 21:01:31 10 +314:50
11 1039 SAVChENKO VIaChESLAV 1969 Spartak Belgorod 21:31:19 11 +344:38
12 1022 KNIaZEV ALEKSEI 1982 Altair-tur Izhevsk 21:59:30 12 +372:49
13 1044 FOMIChEV ANDREI 1988 SDIuShOR-3 Kemerovo 24:20:34 13 +513:53
14 1008 BOGUMIL ALEKSANDR 1955 KLB "Vostok" Barnaul 24:49:56 14 +543:15
15 1030 MIRONENKO MIKhAIL 1970 KLB "Vostok" Novoaltaisk 24:50:01 15 +543:20
16 1003 BABII DMITRII 1983 Kedr Novosibirsk 24:50:07 16 +543:26
17 1032 MOSKVIN MIKhAIL 1954 KLB "Vostok" Barnaul 24:50:14 17 +543:33
18 1047 IaShchENKO VADIM 1978 Skyrunning Team Tomsk 24:50:18 18 +543:37
19 1040 SILKIN OLEG 1976 Ekaterinburg 26:47:44 19 +661:03
20 1038 RYBIN DMITRII 1976 KLB "Vostok" Barnaul 26:47:48 20 +661:07
21 1012 GALKIN ROMAN 1974 KLB "Vostok" Barnaul 26:47:52 21 +661:11
22 1020 KATc MATVEI 1958 Bumerang Omsk 28:17:35 22 +750:54
23 1026 KULAGIN PAVEL 1963 NeO Moskva 28:20:35 23 +753:54
24 1035 PODTEREBOV VLADISLAV 1978 Iuventa Novosibirsk 28:22:19 24 +755:38
25 1005 BAKhIREV EVGENII 1978 Atlant Novosibirsk 28:33:57 25 +767:16
26 1042 SMIRNOV ARTEM 1980 PTS Ekaterinburg 29:52:32 26 +845:51
27 1027 MALOV IuRII 1969 Atlant Novosibirsk 29:52:50 27 +846:09
28 1037 POLOVINKIN NIKOLAI 1957 Titan Bronnitcy 31:20:30 28 +933:49
29 1036 POLOVINKIN SERGEI 1957 KLB "Vostok" Barnaul 31:20:34 29 +933:53
30 1043 FEDOROV ALEKSEI 1982 Kamikadze Cheboksary 31:37:04 30 +950:23
31 1034 NAZAROV EVGENII 1985 Kedr Novosibirsk 31:43:09 31 +956:28
32 1001 ABRAMOV SERGEI 1987 MTc "Mir Molodezhi" TK "Ekvator" Novosibirsk 31:44:00 32 +957:19
33 1046 ShATOKhIN KONSTANTIN 1989 KLB "Vostok" Zhilino 31:44:26 33 +957:45
  1016 ELShIN ANDREI 1992 Parsek Moskva DNF    
  1029 MIRON ANATOLII 1977 NeO Moskva DNF    
  1033 NADYMOV EGOR 1987 Skyrunning Team Tomsk DNF    
  1045 ChEChNEV IOAN 1992 SeVernye Chai Tomsk DNF    
  1002 ANISIMOV ARTUR 1988 Kamikadze Cheboksary DNF    
  1018 ZVEREV EVGENII 1981 Kamikadze Cheboksary DNS    


105km 105km Zh 55km 55km Zh 30km 30km Zh

100km women

PlaceBib numberSurnameNameYearTeamTimePlace+
1 1007 BEIZEL SOFIa 1983 NGU Novosibirsk 19:58:54 1  
2 1028 MASLOVA TATIaNA 1975 Baltiiskaia Zvezda SPb 24:50:04 2 +291:10
3 1010 BONDAREVA NADEZhDA 1990 Skyrunning Team Tomsk 28:59:20 3 +540:26
4 1021 KISELEVA NATALIa 1983 KLB "Vostok" Barnaul 31:20:21 4 +681:27
  1024 KOLOMYIChENKO EVGENIIa 1990 Runlab Moskva DNF    
  1031 MOISEEVA ANNA 1977 Moskva DNF    


105km 105km Zh 55km 55km Zh 30km 30km Zh

50km men

PlaceBib numberSurnameNameYearTeamTimePlace+
1 507 GRIGOROV NIKOLAI 1982 KLB "Vostok" Barnaul 06:01:13 1  
2 512 ILINYKh SERGEI 1985 Kemerovo 07:24:09 2 +82:56
3 529 MOROZOV IuRII 1995 Iunost Onega 07:27:46 3 +86:33
4 522 KYDYEV AMYR 1988 Skyrunning Team Tomsk 07:28:13 4 +87:00
5 545 KhOKhLOV EVGENII 1964 Ust-Koksa 07:48:58 5 +107:45
6 513 KARIuKIN DENIS 1983 Runners Novosibirsk 07:50:25 6 +109:12
7 519 KORUZ DENIS 1985 Sante Tomsk 07:54:10 7 +112:57
8 524 LITVINOV DMITRII 1992 Novosibirsk 08:08:25 8 +127:12
9 526 MAKUShEV VASILII 1983 Falanga Novosibirsk 08:29:41 9 +148:28
10 536 SEMENOV VITALII 1997 Iuventa Novosibirsk 08:31:17 10 +150:04
11 541 TRUBITcIN DMITRII 1982 Tion. Runners Novosibirsk 08:31:49 11 +150:36
12 521 KULUBEKOV VADIM 1985 AltaiRaft Novosibirsk 08:33:45 12 +152:32
13 533 PETROV ARTEM 1988 VGTRK Tomsk 08:40:51 13 +159:38
14 547 ChOLDAK-OOL ChINGIS 1986 Khovu-Aksy 08:51:07 14 +169:54
15 515 KIChENEKOV VITALII 1980 Gorno-Altaisk 08:51:10 15 +169:57
16 518 KORENIuK MIKhAIL 1987 Skyrunning Team Tomsk 08:54:45 16 +173:32
17 514 KASATKIN ALEKSEI 1970 Novosibirsk 09:05:25 17 +184:12
18 540 TONKOVSKII SERGEI 1977 Baltiiskaia Zvezda Piter 09:05:43 18 +184:30
19 508 EGUNOV OLEG 1990 Tomsk 09:07:04 19 +185:51
20 543 FOLTc VITALII 1981 Tion. Runners Novosibirsk 09:12:25 20 +191:12
21 535 REBEChENKO SERGEI 1987 RMZ Rubtcovsk 09:17:09 21 +195:56
22 516 KOZIuLIN MIKhAIL 1992 Tion. Runners Novosibirsk 09:20:12 22 +198:59
23 503 BOGDANOV MAKSIM 1978 Novosibirsk 09:23:35 23 +202:22
24 544 KhAChKOV ANDREI 1977 Medlabservis Berdsk 09:27:54 24 +206:41
25 505 GENAEV MIKhAIL 1986 Kaskad Novosibirsk 09:36:03 25 +214:50
26 538 SUKhAREV DMITRII 1985 Runners Novosibirsk 09:40:01 26 +218:48
27 502 BERKh KONSTANTIN 1966 Chistye Ozera NSO 09:44:54 27 +223:41
28 551 IuZhIK VIaChESLAV 1974 Runners Novosibirsk 09:55:56 28 +234:43
29 546 ChEPURNOI ANDREI 1974 Falanga Novosibirsk 10:02:23 29 +241:10
30 534 POPOV ALEKSEI 1982 Novosibirsk 10:25:14 30 +264:01
31 542 UShAKOV ALEKSEI 1988 Novosibirsk 10:54:34 31 +293:21
32 511 IVANOV OLEG 1972 Atlant Novosibirsk 10:55:33 32 +294:20
33 527 MELENTEV MAKSIM 1975 KLB "Vostok" Barnaul 10:57:07 33 +295:54
34 532 PANASIuK SERGEI 1985 Tomsk 10:57:13 34 +296:00
35 520 KOT LEONID 1956 Krasnoiarsk 10:57:32 35 +296:19
36 539 TKAChEV ANTON 1982 Runners Novosibirsk 11:02:38 36 +301:25
37 506 GETUN ANDREI 1982 Run or Die Moskva 11:21:45 37 +320:32
38 550 ShchEBLYKIN SERGEI 1986 Novosibirsk 11:52:40 38 +351:27
39 552 IaSKEVICh SERGEI 1986 Kaskad Novosibirsk 12:23:34 39 +382:21
40 523 LAPShIN ALEKSEI 1991 Novosibirsk 12:48:32 40 +407:19
  548 ShEVChUK VLADISLAV 1976 Samara DNF    
  517 KOKShEV DMITRII 1968 Samarskii Futbol DNS    


105km 105km Zh 55km 55km Zh 30km 30km Zh

50km women

PlaceBib numberSurnameNameYearTeamTimePlace+
1 549 ShIKANOVA VARVARA 1992 Red Fox Krasnoyarsk 07:12:45 1  
2 553 BARINOVA EVGENIIa 1984 Gorno-Altaisk 08:15:39 2 +62:54
3 528 MITROFANOVA ELENA 1977 Run School Samara 08:23:18 3 +70:33
4 509 EROKhINA SVETLANA 1981 Runners Novosibirsk 09:24:39 4 +131:54
5 530 NOVOSELOVA OLGA 1988 Novosibirsk 10:25:17 5 +192:32
6 525 MAKAROVA NATALIa 1982 Run or Die Moskva 11:02:36 6 +229:51
7 510 ZAKOVRIaShINA NINA 1990 Runners Novosibirsk 11:02:40 7 +229:55
8 531 OSKINA NATALIa 1983 Kaskad Novosibirsk 12:23:26 8 +310:41
  504 VOLODKO NINA 1961 Moskva DNF    


105km 105km Zh 55km 55km Zh 30km 30km Zh

30km men

PlaceBib numberSurnameNameYearTeamTimePlace+
1 376 TARASOV IuRII 1990 Novosibirsk 02:52:27 1  
2 370 ROMANOV EVGENII 1980 Ulan-Ude 02:55:40 2 +3:13
3 361 NAUMOV PETR 1983 Kemerovo 03:14:37 3 +22:10
4 395 SLEPOV ILIa 1981 Runlab Moskva 03:20:50 4 +28:23
5 362 PEREMITIN EVGENII 1980 Tomsk 03:55:04 5 +62:37
6 348 LAPUShKOV MIKhAIL 1985 Novosibirsk 03:57:06 6 +64:39
7 302 AKAVA ROSTISLAV 1984 Novosibirsk 03:59:49 7 +67:22
8 313 BOLDOV IVAN 1987 CIT Novosibirsk 04:01:42 8 +69:15
9 309 BELOV EGOR 1978 KLB "Vostok" Barnaul 04:07:55 9 +75:28
10 388 ChUPROV VASILII 1991 Ukhta 04:08:53 10 +76:26
11 346 KULMUKhAMEDOV ERMEK 1984 Novosibirsk 04:09:01 11 +76:34
12 326 DANILOV IGOR 1985 Coober Novosibirsk 04:09:29 12 +77:02
13 337 KIChINEKOV VLADISLAV 1990 Gorno-Altaisk 04:10:38 13 +78:11
14 385 ChESNOKOV ANTON 1972 Novosibirsk 04:14:55 14 +82:28
15 332 ZEMEROV VADIM 1983 Novosibirsk 04:15:37 15 +83:10
16 371 SIVOV VITALII 1969 Novosibirsk 04:16:00 16 +83:33
17 356 MIRGORODSKII ALEKSANDR 1980 Novosibirsk 04:16:25 17 +83:58
18 347 LAPIN EVGENII 1963 Novosibirsk 04:17:53 18 +85:26
19 312 BOLDAROVICh NIKOLAI 1988 Ia BEGU Novosibirsk 04:19:40 19 +87:13
20 380 FEShchENKO ALEKSANDR 1956 Chistoozernoe NSO 04:22:00 20 +89:33
21 392 ZhDANOV ARTEM 1990 Novosibirsk 04:22:08 21 +89:41
22 325 GUSTO ROMAN 1978 Traster Barnaul 04:24:17 22 +91:50
23 323 GORDIEVSKIKh ALEKSANDR 1972 TRS Tomsk 04:24:58 23 +92:31
24 330 ZhURAVLEV ALEKSANDR 1986 Novosibirsk 04:26:11 24 +93:44
25 344 KRIuKOV DANIIL 1990 Novosibirsk 04:33:57 25 +101:30
26 321 VORONOV VALENTIN 1987 kamikadze Moskva 04:34:18 26 +101:51
27 389 ShAIKhUTDINOV RUSTAM 1981 Novosibirsk 04:35:18 27 +102:51
28 391 IaKUBA VIaChESLAV 1990 Novosibirsk 04:35:36 28 +103:09
29 322 GABRIELIaN VLADIMIR 1988 Tion. Runners Novosibirsk 04:39:26 29 +106:59
30 342 KROTOV DENIS 1975 Novosibirsk 04:44:32 30 +112:05
31 306 AFANASEV ALEKSANDR 1986 Skala Barnaul 04:48:02 31 +115:35
32 314 BOTVIN ILIa 1989 Barnaul 04:51:09 32 +118:42
33 360 OSTAPENKO DMITRII 1982 Novosibirsk 04:52:57 33 +120:30
34 319 VOLKOV STEPAN 1985 Runners Novosibirsk 04:56:08 34 +123:41
35 307 BADROV ALEKSANDR 1981 Barnaul 04:56:11 35 +123:44
36 357 NELIuBIN IaROSLAV 1978 Tomsk 05:03:51 36 +131:24
37 354 MARGUNOV MIKhAIL 1978 Barnaul 05:05:40 37 +133:13
38 363 PERERVENKO SERGEI 1986 Novosibirsk 05:07:43 38 +135:16
39 317 VANDYShEV ALEKSANDR 1996 Za Vaniu Simonenko! Nsk 05:14:36 39 +142:09
40 335 KIM MIKhAIL 1983 Novosibirsk 05:15:20 40 +142:53
41 365 PLOTNITcKII ALEKSEI 1978 Novosibirsk 05:15:52 41 +143:25
42 301 ABRAMOV SERGEI 1975 Traster Barnaul 05:16:42 42 +144:15
43 358 SIuSKIN ALEKSEI 1978 Novosibirsk 05:19:01 43 +146:34
44 359 TARUTIN ARTEM 1982 Novosibirsk 05:21:59 44 +149:32
45 315 BRUShEVICh ARTEM 1976 Tomsk 05:27:43 45 +155:16
46 327 DEMBROVSKII ALEKSANDR 1971 Novosibirsk 05:28:49 46 +156:22
47 308 BAKLAShOV MAKSIM 1973 Novosibirsk 05:28:55 47 +156:28
48 349 LEBEDEV DMITRII 1983 Novosibirsk 05:30:07 48 +157:40
49 386 ChULKOV STANISLAV 1982 Berdsk 05:35:10 49 +162:43
50 324 GRINEV VIKTOR 1983 I love running Kemerovo 05:40:00 50 +167:33
51 303 ZhIGALOV SERGEIARTEM 1964 Runners Novosibirsk 05:42:42 51 +170:15
52 352 LUNEV PAVEL 1980 Barnaul 05:45:21 52 +172:54
53 384 ChERTENKOV VALERII 1958 Barnaul 06:01:29 53 +189:02
54 328 ERMOLAEV ALEKSANDR 1978 Sberbank Novosibirsk 06:03:50 54 +191:23
55 364 PETEShEV MIKhAIL 1981 Moskva 06:07:23 55 +194:56
56 378 TIMOFEEV EVGENII 1981 Novosibirsk 06:08:12 56 +195:45
57 394 GAVRILOV EVGENII 1980 Kamikadze Cheboksary 06:12:11 57 +199:44
58 351 LEPChUGOV DENIS 1982 Barnaul 06:12:15 58 +199:48
59 390 ShchUKIN ANTON 1986 Novosibirsk 06:43:54 59 +231:27
  334 KARMAKOV VLADISLAV 1986 Novosibirsk DNS    
  366 POSELENOV PAVEL 1967 Novosibirsk DNS    


105km 105km Zh 55km 55km Zh 30km 30km Zh

30km women

PlaceBib numberSurnameNameYearTeamTimePlace+
1 381 KhODKEVICh EKATERINA 1987 Novosibirsk 03:59:07 1  
2 340 KOROLKOVA MARIIa 1981 Falanga Novosibirsk 04:08:47 2 +9:40
3 377 TARASOVA NATALIa 1992 Novosibirsk 04:12:22 3 +13:15
4 311 BESPALOVA OLGA 1978 Novosibirsk 04:14:14 4 +15:07
5 382 ChEKANOVA KSENIIa 1990 Moskva 04:15:58 5 +16:51
6 345 KUKLINA ALENA 1986 Novosibirsk 04:16:23 6 +17:16
7 368 PUShKAR ELENA 1979 Traster Barnaul 04:23:26 7 +24:19
8 304 AKSIuTINA KSENIIa 1988 Novosibirsk 04:24:39 8 +25:32
9 339 TRUBITcINA TATIaNA 1981 Novosibirsk 04:36:59 9 +37:52
10 336 KIM MARIIa 1982 Runners Novosibirsk 04:43:22 10 +44:15
11 318 VINOKUROVA NATAShA 1977 Prokopevsk 04:49:41 11 +50:34
12 350 LEGENZA OLGA 1985 Novosibirsk 04:51:47 12 +52:40
13 341 KOChUGANOVA ANNA 1981 Kemerovo 04:52:46 13 +53:39
14 393 IVANOVA ANGELINA 1991 Novosibirsk 05:12:14 14 +73:07
15 379 UShAKOVA EKATERINA 1988 Sankt-Peterburg 05:21:41 15 +82:34
16 353 MANKOVA EKATERINA 1988 Tomsk 05:33:11 16 +94:04
17 383 ShEVEELEVA ALENA 1987 Novosibirsk 05:35:01 17 +95:54
18 338 KIChINEKOVA ELENA 1986 Gorno-Altaisk 05:35:20 18 +96:13
19 305 ARESTOVA ANNA 1987 Runners Novosibirsk 05:36:27 19 +97:20
20 367 PRYShchIKOVA MARGARITA 1992 Novosibirsk 05:45:15 20 +106:08
21 333 IVANOVA MARIIa 1976 Novosibirsk 06:04:33 21 +125:26
22 373 SMIRNOVA ANASTASIIa 1976 Kemerovo 06:08:45 22 +129:38
23 387 ChUPAKhINA ANNA 1980 Kemerovo 06:22:38 23 +143:31
24 374 STRELNIKOVA VERA 1989 Novosibirsk 06:30:35 24 +151:28
25 310 BERKh SVETLANA 1972 Chistye Ozera NSO 06:30:41 25 +151:34
26 320 VOLKOVA ANASTASIIa 1982 Runners Novosibirsk 06:50:17 26 +171:10
27 316 BURDAKOVA OLGA 1964 Kaskad Novosibirsk 08:33:08 27 +274:01
28 343 KROTOVA EKATERINA 2006 Kaskad Novosibirsk 08:47:53 28 +288:46
  329 ZhARSKAIa VIKTORIIa 1975 Skyrunning Team Tomsk DNF    
  331 ZAITcEVA NINA 1978 I love running Podolsk DNS    
  355 MILIaEVA ANNA 1980 Moskva DNS    
  369 RODKO RIMMA 1988 Novosibirsk DNS    
  372 SLEPOVA MARIIa 1989 Moskva DNS    
  375 STUPENKOVA NINA 1981 Novosibirsk DNS